Yoksa Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimize Hala Gelmediniz Mi ?

Blog

Yer Tutucu Nedir ?

Yer Tutucu Nedir ?

Yer Tutucu Nedir ?

Çocuklarda Sabit Ve Hareketli Yer Tutucu Apareyler

Çocuklarda bulunan 20 adet süt dişinin her biri, daimi dişler çıkana kadar daimi dişlerin çeneler üzerindeki yerini korur. Yani süt dişleri, daimi dişlerin doğal yer tutucularıdır. Ancak süt dişlerinin (çekim, travma, çürük, eksiklik vs.) herhangi bir nedenden dolayı kaybedilmesi sonucu daimi dişlerin yerlerini koruma görevini yapay olarak sabit veya hareketli yer tutucular üstlenir.

Yer Tutucu Çeşitleri

Sabit Yer Tutucular

Sabit yer tutucular, hekim tarafından destek alınan dişe yapıştırılan yer tutuculardır. Çocuk tarafından takıp çıkarılmaz. Daimi diş çıkınca, sabit yer tutucu hekim tarafından özel bir aletle çıkarılır.

diş yer tutucu
yer tutucu

Hareketli Yer Tutucular

Hareketli yer tutucular, çocuk tarafından gün içerisinde takıp-çıkartılabilen yer tutuculardır. Hareketli yer tutucular yeme/içme sırasında ve gece yatmadan önce çıkartılır. Yer tutucunun temizliği çocuğun ebeveyni tarafından yapılır.

hareketli yer tutucular
sabit yer tutucular

Her Süt Dişi Kaybında Yer Tutucu Gerekli midir?

Bu durumun çocuk diş hekimi tarafından değerlendirilmesi gerekir. 

Yer Tutucu Apareyler Ne Kadar Süre Kullanılır?

Erken süt dişi kayıplarında, yer tutucular daha uzun dönem kullanılabilir. Daimi dişler yerine çıkana kadar yer tutucular kullanılmalıdır. Erken kayıplarda yaş ilerledikçe çocuğun büyüme gelişimine bağlı olarak çenede de büyüme olacaktır. Dolayısıyla yer tutucuda uyumsuzluklar meydana gelebilir. Bu durumda yer tutucunun tekrar yapılması gerekir.

Yer Tutucu Takıldıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler
  • Çocuk tarafından takıp/çıkartılan hareketli yer tutucular düzenli kullanılmalıdır. Aksi halde bir süre sonra yer tutucunun uyumu bozulur ve yeni bir yer tutucu yapılması gerekir.
  • Hareketli yer tutucular düzenli olarak temizlenmelidir ve dişler fırçalandıktan sonra takılmalıdır.
  • Sabit yer tutucuların üzerinde plak birikimine izin verilmemelidir.
  • Yer tutucular daimi diş çıkmaya başlamışsa hemen aksi halde 6 ayda bir düzenli kontrol olarak hekim kontrolünde olmalıdır.
  • Çocuğun büyüme gelişimine bağlı olarak uyumsuzlanan yer tutucular yenilenmelidir.