BİZ KİMİZ

Bizi en iyi yapan sizlersiniz. Yıllar içinde kazandığımız tecrübelerimiz ve sizin görüşleriniz sayesinde bu noktaya geldik.

HEKİMLERİMİZİLETİŞİM


HAKKIMIZDA


Misyonumuz

Koruyucu ve tedavi edici ağız ve diş sağlığı hizmetlerini, teknolojiyi en üst düzeyde kullanarak, etik değerlere bağlı, güvenilir ve kaliteli olarak sunabilmektir.


Vizyonumuz

Toplumun her kesiminden hastaya, yüksek kalitede, mükemmel ve güvenilir ağız ve diş sağlığı hizmeti sunmak. • Diş sağlığımız için nasıl beslenmeliyiz?
Diş sağlığımız için nasıl beslenmeliyiz?

Diş sağlığı için zararlı olarak nitelendirilen gıda maddeleri şekerli ve asitli gıdalar ile dişler üzerine yapışıp kalan, kolay temizlenemeyen maddelerdir. Bunları tamamen kesmek değil ancak belirli bir düzen içinde tüketmek diş çürüğünün önlenmesi için gereklidir.

Diş sağlığı için önerilen beslenme şekli;

 • Şekerli, yapışkan ya da asitli gıdalar üç ana öğün içinde tüketilmelidir.
 • Öğün aralarında elma, havuç gibi sert dişleri temizleyip dişetine masaj yapacak gıdalar yenmelidir.
 • Şekerli, yapışkan gıda yendikten sonra dişlerin fırçalanması mümkün değilse ağız su ile çalkalanmalı ya da bir bardak su içilmelidir.
 • Yine şekerli gıda yendikten sonra ağza atılacak bir parça peynir şekerin çürük önleyici etkisini gidermek açısından son derece önemlidir.
 • Çene eklemi hastalıklarının tedavisi nasıl yapılır?
Çene eklemi hastalıklarının tedavisi nasıl yapılır?

Çene eklemi rahatsızlıklarının tedavisinde Reversibl Tedavi (Faz I) ve İrreversibl Tedavi (Faz II) aşamaları bulunmaktadır. Faz I tedaviler konservatif yaklaşımlardır ve oklüzal splint tedavisi, fizik tedavi, farmakolojik tedavi ve psikiyatrik tedavileri içerir.

Oklüzal splint tedavisinde interoklüzal splint ve gece plağı kullanılır. Bu tedavide splintin oklüzyonunun doğru ayarlanması çok önemlidir. Böylelikle, hastada istenilen oklüzal ilişki, kondil pozisyonu ve dikey boyut elde edilmiş olur. Kas spazmları azalır ve oklüzal yükler dengeli dağılmış olur. Ayrıca bu splint tedavisi hastanın durumunun farkına varmasını sağlamaktadır. Dişlerde parafonksiyonel hareketler sonucunda abrazyon oluşumunu engellemek amacıyla gece plağı kullanım endikasyonu bulunmaktadır.

Fizik tedavi yöntemleri arasında masaj, eklem distraksiyonu, egzersiz, termoterapi, iyontoforezis, elektroterapi, soğuk tedavisi, akupunktur, lazer tedavisi gibi seçenekler bulunmaktadır.

Farmakolojik tedavide nonsteroid antienflamatuar ilaçların etkili olduğu bilinmektedir. Ayrıca kortikosteroidler ve kas gevşetici ilaçlar da ağrıyı geçirmede kullanılmaktadır. Antidepresanlar rahatsızlığın psikiyatrik boyutu üzerinde etkilidir. Ancak farmakolojik tedavi türleri tek başına, rahatsızlığın kalıcı tedavisini sağlamaz.

 • Ağız kuruluğunun sebepleri nelerdir?
Ağız kuruluğunun sebepleri nelerdir?

Ağız kuruluğu tükürük bezlerinin tükürük salgılama fonksiyonlarının azalması sonucunda oluşur. Tükürük salgısındaki azalma ise ağızda oldukça ciddi sorunların oluşmasına yol açabilmektedir. Bakteri plağı ve yiyecek artıkları dişler üzerinde kolayca birikerek dişlerde çürüklere ve ağızda yaralara neden olabilir.

Sebepleri:

 • Yaşlılık: Bu durum tek başına olmasa da etkili bir faktördür.
 • Sistemik hastalıklar: Romatizmal hastalıklar(Sjogren’s sendromu, sistemik lupus eritematozus, skleroderma), Bağışıklık sistemi hastalıkları (AIDS), Hormonal bozukluklar (Şeker hastalığı), Nörolojik bozukluklar (Parkinson)
 • Çiğneme kabiliyetinin azalması: Çiğneme fonksiyonunun azalmasına neden olan sıvı ve yumuşak gıdalarla beslenme de ağız kuruluğuna yol açabilir.
 • Operasyon: Tükürük bezlerinin herhangi bir sebeple cerrahi olarak çıkarılması
 • Radyoterapi: Özellikle onkoloji hastalarına uygulanması sonucunda tükürük bezlerinde kalıcı hasar yapar.
 • İlaçlar: Dekonjestanlar, diüretikler, tansiyon ilaçları, antidepresanlar, antihistaminikler gibi birçok ilaç ağız kuruluğu yapar.
 • Kafein ve alkolün fazla miktarda tüketimi
 • Diş apsesi nasıl oluşur?
Diş apsesi nasıl oluşur?

Bazı kişiler diş çürümelerini önemli bir sorun olarak görmezler. Ancak, zamanında ve doğru şekilde müdahale edilmediğinde, daha çok sorun yaratan bir duruma yol açabilir. Çürüğün ilerlemesi ile bakteriler dişin özüne ulaşarak enfekte olmasına neden olurlar. Enfeksiyon dişin köküne ve çevre dokulara yayılarak abse olarak bilinen şişliklere neden olurlar. Enfeksiyonun kemiğe ulaşarak yumuşak dokularda şişme yapması sonucunda şiddetli ağrı oluşur ve hemen müdahale edilmezse dişin kaybedilmesi kaçınılmaz olur.

DENTA MALATYA AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ

İLETİŞİM

Bizi en iyi yapan sizlersiniz. Yıllar içinde kazandığımız tecrübelerimiz ve sizin görüşleriniz sayesinde bu noktaya geldik.


ADRES

Hamidiye Mahallesi
Emeksiz Caddesi No:75
Battalgazi/MALATYATELEFON / E POSTA

444 57 01
[email protected]BİZİ TAKİP ET

Sosyal medya hesaplarımızı takip ederek en son kampanya ve güncellemelerden daha hızlı haberdar olabilirsiniz.©2022 |Tüm Hakları Saklıdır. by Tayfa Creative