Yoksa Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimize Hala Gelmediniz Mi ?

Diş Teli Tedavisi

Diş Teli Tedavisi

Diş Teli

Diş Teli Tedavisi , diş ve çevre dokuları kaynaklı ağız ve yüz anomalilerinin düzensizliklerinin teşhisi ve tedavisini içeren bir alandır.
Dentist showing dental plastic model with braces. Human teeth jaw with braces. Dental upper and lower jaw bracket braces model in clinic
Çapraşık dişlerin hem sağlığınız için, hem de yaşam kalitesi bakımından düzeltilmesi gerekmektedir. Bu bir estetik ihtiyaç olabileceği gibi, ağız sağlığınızı ve yeme-içme-fırçalama alışkanlıklarınızı da yakından ilgilendirmektedir.
Çapraşık dişlerden ya da görüntüsü bozuk çenelerden dolayı oluşan estetik kusurların tedavisi ve fonksiyonun en iyi şekilde yeniden yerine getirilmesi amacıyla ortodontik tedaviler devreye girer. Yaygın olarak “diş teli ” olarak bilinen “ortodonti” işte tam böyle durumlarda uygulanabilir.

Diş Teli Bana Estetik Dışında Ne Fayda Sağlar?

Dişler daha kolay temizlenebilir ve plak birikintileri azalır, böylece daha etkin temizlik sağlanıp diş eti hastalığı oluşma riski azalır, estetik açıdan düzgün ve doğal bir görünüm kazandırır, hem dişler hem yüz profil ve cephe görünümleri düzelir,
Çene fonksiyonları daha etkin ve sağlıklı olur,çiğneme kaliteniz artar, çene ekleminde oluşabilecek ağrı, travma, disfonksiyon riskleri azalır, bazen protetik tedaviye gerek kalmaksızın sorunlar çözülürken bazı durumlarda ise protetik tedavi için mükemmel bir zemin hazırlar, konuşmanız düzelir.

Diş teli tedavisi her yaşta yapılabilir mi?

Evet, Her yaşta uygulanabilir ancak bu durum ancak dişsel çapraşıklıklarda mümkün olmaktadır, iskeletsel bir problemler mümkün olduğunca erken yaşlardan başlanarak puberte (ergenlik) öncesinde çözümlenmelidir. Hastanın yaşı sadece hareketin ve tedavinin süresini etkiler. Erişkinlerde artık kalıcı hale gelen iskeletsel bozukluklar ise ortognatik cerrahi uygulamalara gereksinim oluşturabilir.

Çocuklar İçin Diş Telinin İdeal Zamanı Nedir?

Amerikan Ortodontistler Derneği çocukların 10 yaşından önce ortodontik gözleme girmesini tavsiye eder. Ancak bu tedavinin çok erken başlatılacağı anlamına gelmez ama bütün kalıcı dişler çıkana kadar beklenilmemelidir. çünkü çocuklarda iskeletsel problemlere erken yaşlarda müdahale etmek gerekirken, sadece dişlerin düzensizlik gösterdiği durumlarda tedavi için zaman vardır.

Yetişkinlerde de Ortodonti tedavisi Yapılır mı?

Evet, günümüz imkanlarıyla bu mümkün, bu sayede her yaşta düzgün dişlere kavuşabilirsiniz. Anomali (bozukluk) sadece dişleri ilgilendiriyorsa hemen hemen her yaşta yapılabilir, ancak iskeletsel kökenli bir maloklüzyon söz konusu ise bu aşamada ortognatik cerrahi devreye girer.
Diğer Hizmetlerimize Göz Atın