Yoksa Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimize Hala Gelmediniz Mi ?

Diş Taşı Temizliği

Diş Taşı Temizliği

Diş Taşı Temizliği

Diş Taşı Temizliği, Tartar olarak da bilinen diş taşı, sertleşen plak ve mineral birikimidir. Günlük tüketilen gıdalar ve yetersiz fırçalama kaynaklı oluşabilir. Sağlıksız bir görünüme sebep olan diş taşları dişlerin hem ön hem de arka yüzeyinde sarı- kahverengi lekeler olarak görülebilmektedir. Uzman hekim gerekli gördüğü takdirde diş taşı temizliği yapar. 6 ayda bir diş taşı temizliği yapılması önerilir. Bu işlem kolay bir işlemdir ve çoğu zaman herhangi bir anestezi uygulaması gerektirmez.
young-female-patient-visiting-dentist-office
Ağız ve diş bakımı düzenli bir şekilde yapılmazsa dişlerde lekelenmeler veya diş taşları oluşabilir. Bu durumda karşısında diş hekimleri tartarı temizlemek için özel ekipman kullanır. Diş taşı ; Dişlerin rengini koyu kahverengi bir görünüme kadar değiştirebilir. Bu sorunların yanı sıra ağız kokusuna ve diş çürükleride görülebilir.Bu nedenle diş taşı temizliği çok önemlidir. Diş hekimi ayrıca diş aralarındaki, dış yüzeylerdeki ve diş etinde ki artıkları, plakları temizler.Diş taşı temizliği düzenli olarak gerçekleştirilmelidir.

Diş Taşı Temizliği Dişlerime Zarar Verir Mi?

Kesinlikle zarar vermez, ek olarakta ağız kokusu ve diş çürüklerininin önlenmesini de sağlamaktadır.

Diş Taşı Temizliği Takiben

• 6 ay süre ile diş doktorunuza gitmelisiniz. Böylece daha uzun ömürlü olacaktır.
• Tedavi sonrası birkaç gün hafif kanama olabilir bunun için gargara yapabilirsiniz.
• Diş taşı temizliği sonrası ağrı olması son derece normaldir. Diş hekiminizin verdiği ağrı kesici ile durumu hafifletebilirsiniz.
• Tedaviden sonra 1-2 saat bir şey yememenizi öneriyoruz.
• Tartar temizliği sonrası dişlerde hassasiyet oluşabilir. Çok soğuk veya sıcak içeceklerden kaçınmalısınız.
Diğer Hizmetlerimize Göz Atın