Yoksa Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimize Hala Gelmediniz Mi ?

Blog

Lamine Diş

Lamine Diş

Lamine Diş

Bu yazımızda Lamine diş nedir , nasıl uygulanır gibi sorulara cevap vereceğiz. Gelin hep birlikte yakından inceleyelim.

Diş  hekimliğinin  gün  geçtikçe  estetikle  ilgili  önemi  artmaktadır. Hastalarımız  artık genel diş  sağlığının yanında gülümsemesinin  daha estetik, dişlerinin daha beyaz, daha görünür ,yüz yapısına uyan, dudak ve diş eti ile bir bütün halinde farklı bir gülüş için kliniklerimize başvurmaktadır.

Gülüş  tasarımını uygulayarak son derece iyi sonuçlar alınabilmektedir. Ama bu işi yaparken hastanın sağlıklı  ana dişlerine mümkün oldukça zarar vermeden , mümkün oldukça az temas ederek bir restorasyon yapmak gerekmektedir. Yani dişleri kesmeden sadece hafif aşındırmalar yaparak hastaya estetik bir görünüm  kazandırırken, genel diş  sağlığını da bozmamak gerekir. İşte bunun için kullanılan yöntem Lamine diş( yaprak kaplama)  yöntemidir.

Lamine Diş Nedir ?

Lamine diş, dişlerin sadece ön yüzeylerine  uygulanan bir kaplama şeklidir. Porselen ve zirkonyum kaplamalarda olduğu gibi dişlerin küçültülmesine, kesilmesine gerek olmadan; dişlerde hiç aşındırma yapılmadan veya hafif aşındırmalar yapılarak lamineler mine üzerine yapıştırılır.

Lamine Diş Nasıl Yapılır ?

Dişlerimizin en üst tabakasında mine denilen cansız, bazı bölgelerinde saydam, çok estetik bir  tabaka vardır. Bu tabakanın kalınlığı 0.5 mm ile 2 mm arasında değişir. Ortalama 1 mm kalınlığında olup bu tabaka üzerinde yapılan işlemler dişlerimizde  hassasiyet yaratmaz. İşte bizde Lamineleri  mine tabakası üzerinde kullanırız.

Mine üzerinden yaklaşık 0.2 -0.3 mm aşındırma yaparak, bazen hiç aşındırmadan  Lamineler mine üzerine yapıştırılır. Bu  Laminelerin  kalınlığı 0.2 ile 0.5 mm arasında değişir. Son derece ince, hafif ve estetik olan  Laminelerin üretildiği malzeme   E.max  ya da Feldispatik cam porselenlerdir. Gülüş  tasarımı ve  Lamineler  diş  hekimliğinin en çok tecrübe  hassas çalışma, ayrıntı, özel işçilik , özel laboratuvar , sanatsal bir bakış açısı gerektiren alandır.

Lamine Diş Ömrü Ne Kadardır ?

Lamineler  mine üzerine yapıldıgı  için , iyi bir  oklüzyon  ( kapanış ) iyi kesim ölçü  ve  en sonunda  doğru yapılmış bir  Simantasyon  ( yapıştırma ) ile  sorun yaşamadan  çok uzun yıllar  kullanılabilen  restorasyonlardır. Lamineler  için  tek dezavantaj maliyetleridir. Bunun sebebi  hem kullanılan  Lamine  malzemelerin yüksek  fiyat olması, hem de yüksek işçilik ve  tecrübe gerektirmesidir.