Yoksa Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimize Hala Gelmediniz Mi ?

Blog

Kompozit Lamina

Kompozit Lamina

Kompozit Lamina

Bu içerik ile beraber Kompozit Lamina ile ilgili merak edilen bütün sorularınıza cevap vermiş olacağız.
Hadi gelin hep birlikte daha yakından inceleyelim !

Kompozit Lamina Nedir

Kompozit Lamina , porselen  ve zirkonyum kaplamalarda olduğu gibi dişlerin küçültülmesine, kesilmesine gerek olmadan; dişlerde hiç aşındırma yapılmadan veya hafif aşındırmalar yapılarak kompozit dolgu maddesi ve bond kullanılarak uygulanan estetik bir tedavidir.

Kompozit Lamina Nasıl Yapılır?

Diş  tedavilerinde en önemli beklentilerden biri de estetiktir.  Özellikle ön dişler bu açıdan çok önemlidir. Estetik bir görüntü için dişlerin şekil, boyut ve renk açısından uygun bir forma sahip olması gerekmektedir.

Dişlerde doğuştan veya sonradan oluşan diastema diye adlandırılan boşluklar, şekil bozuklukları, renk farklılıkları veya çürükler nedeniyle oluşan kötü görüntü dişler kesilip küçültülmeden,  bonding yapılarak tedavi edilebilir.

Estetik bir görüntünün sağlanabilmesi için  kompozit dolgu maddesi kullanılarak dişler yeniden şekillendirilir. Dişlerde boyuttan kaynaklı bir sorun varsa dişler büyütülebilir, şeklinden kaynaklı bir sorun varsa yeniden şekillendirilir ve uygun bir renk seçilerek estetik bir görüntü elde edilir.

Kompozit Lamina Ne Kadar Dayanır?

Kompozit laminalar oldukça dayanıklıdır hastanın ağız hijyenine ve kullanımına bağlı olarak çok uzun süre kullanılabilmektedir. Tabi kırılmasına neden olacak olan sert gıdalardan, kabuklu kuruyemiş  gibi gıdalardan uzak durmak gerekmektedir.

kompozit lamina

Kompozit Laminanın Tedavi Süresi Ne Kadardır

Tedavi süresi dişlerin sayısı ve uygulama zorluğuna bağlı olarak 1-2 saattir. Porselen, zirkonyum kaplamalar ve porselen laminalara kıyasla oldukça ekonomiktir.

Kompozit Lamina Kimlere Yapılır ?

Çoğu durumda kullanılırken, bazı durumlarda kompozit lamina ile estetik bir görüntünün sağlanması, dişlere istenilen şeklin verilmesi mümkün olmamaktadır. Bu durumda porselen lamina veya diğer tedavi seçenekleri önerilebilmektedir. Detaylı bir muayene sonrası size en uygun tedavi seçeneği için bilgilendirilmek üzere hekimlerimizden randevu alabilirsiniz.