Yoksa Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimize Hala Gelmediniz Mi ?

Blog

İmplant Üstü Protezler

İmplant Üstü Protezler

İmplant Üstü Protezler

Bu yazımızda sizleri implant üstü protezler hakkında bilgilendirmek istiyoruz . Gelin hep birlikte yakından inceleyelim.

İmplantlar diş eksikliğinde dişlerin köklerinin yerine kemik içine konan yapay diş kökleridir. İmplantların yapılış amaçları üzerlerine dişleri taklit edecek olan protezleri yerleştirerek hastanın çiğneme,konuşma,estetik gibi kaygılarını karşılamaktadır.  Yani implantların yapılış amacı protezdir. İmplant üstüne protez yapılmadan implantlar tek başına bir anlam ifade etmez.

İmplant Üstü Protezler Nasıl Takılır ?

İmplant üstü protezler cerrahiden önce planlanmalıdır. Yani implantların kemik seviyesinde nereye yerleştirileceği proteze göre planlanmalıdır. İmplant bir dişin kökünü temsil ederken,dişin ağızda görülen kısmını yani bizim kron dediğimiz kısmı oluşturacak bölüm için implantı kök kısma vida ile veya soğuk kaynak ile bağlı olan abutment dediğimiz parçalar vardır. Abutmentlerin amacı protezi taşımak ve gelen yükü implantların üzerine iletmektir. Abutmenler standart, custom(kişisel) multi abutment, tibase abutment olmak üzere genel olarak 4’e ayrılmaktadır. İmplant üstü protezlerde simante ve vidalı protezler, hareketli ve sabit protezler olarak ayrılırlar.

implant üstü vidalı protez

Hastaya yapılacak olan implant üstü protezlerin nasıl olacağını belirleyen birçok faktör vardır.

  • Hastanın isteği (hareketli,sabit)
  • İmplant yerleştirilecek kemiğin durumu
  • Kaç adet implant yerleştirileceği 
  • Hastanın kemik kaybı (dikey boyut)
  • Hastanın yaşı
  • Çene kaslarının durumu 
  • Dudak yüksekliği, diş etlerinin seviyesi
  • Hastanın ekonomik bakış açısı  
  • Protezin simantemi-vidalımı yapılacak karar verilmesi 

Vidalı İmplant Üstü Protez

Son dönemde artık daha hijyenik olmaları hem de çıkacak komplikasyonları protez ile alakalı sorunları daha çabuk ve kolay çözülmesi için vidalı protezler tercih edilmelidir. Vidalı protezlerde yapışma simanı olmadığı için bunun yarattığı komplikasyonlar olmaz. Herhangi bir komplikasyon durumunda vidalardan sökülerek hasta ağzından çıkarıp temizlenmesi kolaydır. Tibase abutmentler yada multi abutmentler kullanılarak vidalı implant üstü protezler yapılabilmektedir. 

İmplant Üstü Protez Çıkar Mı ?

Bir implant tedavisinin başarısında ki en önemli faktör implantların  üstüne yapılan protezlerin hijyenik, temizlenebilir ve oklüzal dengesi     iyi sağlanmış protezler olmasıdır.

İmplant üstü protezlerde önemli olan bir başka konuda protezlerde kullanılacak olan malzemelerin sağlam ve hafif olmasıdır. Titanyumlar, zirkonyumlar, peek, hibrit protezler, Cr-Co alışımlar, Monoblok zirkonyumlar metal alt yapılı porselenler birçok dayanıklı malzeme kullanılabilir. 

Tedavilerde en önemli şey planlamadır. En baştan sonuna implant hastasının durumu,nasıl protez istediği nerelere implant koyup, protezin nasıl planlanacağı hangi malzemelerin kullanılacağı ve maliyeti daha tedaviye başlamadan önce belirtilerek yada seçildiğinde en iyi sonuçlar elde edilecektir.