Yoksa Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimize Hala Gelmediniz Mi ?

Blog

ÇOCUKLARDA KURON KAPLAMALAR

ÇOCUKLARDA KURON KAPLAMALAR

ÇOCUKLARDA KURON KAPLAMALAR

Çocuklarda Kuron Kaplamalar

Çocuklarda Süt Dişi

Çocuklarda süt dişleri konuşma, beslenme, çenelerin gelişimi, daimi dişlerin doğru yerinde sürmesi açısından oldukça önemlidir.

Süt dişleri; yetersiz fırçalama, gece beslenmesi, yanlış beslenme alışkanlığı, dişlerdeki mineral eksikliği, yemeklerin ağızda bekletilmesi gibi nedenlerden dolayı çürüyebilir.

Süt dişlerinde oluşan çürükler, ağrıya, şişliğe, ağız kokusuna ve dişlerin arasında gıda birikimine neden olur. 

Özellikle ön dişlerde oluşan çürükler estetik açıdan çocukların psikolojisini etkileyebilir. Çocukların okul, kreş, oyun parkı gibi sosyal ortamlarda akran zorbalığına maruz kalmasına neden olabilir.

Süt dişleri tedavi edilirken, çürüğün büyüklüğü yapılacak restorasyon tipini belirlemektedir. 

Süt dişlerinde ileri derecede çürük varlığında, travma sonucu ön dişlerde kırık oluştuğunda, süt dişlerine kanal tedavisi veya amputasyon (yarım kanal tedavisi) tedavisi yapıldığında kuron (kaplama) yapılabilir.

Çocuklarda Kuron Kaplamalar

Süt Dişleri İçin Tek Çeşit Kuron Mu Vardır ?

Süt dişlerine uygulanan kaplamalar, Paslanmaz Çelik Kuron ve Zirkonyum Kuron kaplamalar olmak üzere iki çeşittir. Bu kaplamalar hazır olarak üretilmektedir.

Paslanmaz Çelik Kaplamalar, azı dişlerine uygulanmaktadır. Uygulanması kolaydır ve dolguya göre oldukça dayanıklıdır. Çok uzun yıllardır çocuk diş hekimliğinde başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.

Çocuklarda Zirkoyum Kaplamalar Hangi Dişlere Uygulanır ?

Çocuk zirkonyum kaplamalar, hem arka hem de ön dişlere uygulanmaktadır. Ön dişlerde, biberon çürüğü veya kırık nedeniyle diş dokusunda çok kayıp meydana geldiğinde, dolgudan daha dayanıklı ve uzun ömürlü olan zirkonyum kaplamalar yapılabilir. Zirkonyum kaplamalar, diş rengindedir ve estetik olarak özellikle ön dişlerde doğal dişleri taklit edebilmektedir.

Çocuklarda Kuron Kaplamalar
Çocuklarda zirkonyum kaplamalar

Süt Dişlerine Uygulanabilir Mi?

Süt dişlerine uygulanan kaplamalar (kuron), dolguya göre daha uzun ömürlü ve sağlamdır. 

Süt dişlerine uygulanan kaplamalar, dolguya göre daha az plak tutar. 

Süt dişlerine uygulanan kaplamalar (kuron), biyouyumlu (vücutla uyumlu) materyallerden hazır olarak üretilir.

Kaplamalar (kuron), dişlerin üstüne yapıştırıldığı için, dişlerin düşme zamanları geldiğinde dişle beraber kendi kendine düşecektir. Ayrıca bir işlem uygulanmasına gerek yoktur.