Yoksa Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimize Hala Gelmediniz Mi ?

Blog

Çocuklarda Genel Anestezi ve Sedasyon Altında Diş Tedavisi

Çocuklarda Genel Anestezi ve Sedasyon Altında Diş Tedavisi

Çocuklarda Genel Anestezi ve Sedasyon Altında Diş Tedavisi

Çocuk diş hekimleri; bebek, çocuk, ergen ve özel gereksinimi olan bireylerde diş hekimliği uygulamalarına karşı olumlu bir tutum gelişmesini sağlayarak ağız ve diş sağlığını korumayı amaçlamaktadır. Fakat endişe ve kaygı düzeyi yüksek olabilen özellikle okul çağı öncesi (6 yaş öncesi) çocuklar, sistemik hastalığı olan veya özel gereksinimi olan çocuklar, diş tedavilerinin klinik ortamda uyumlu bir şekilde yapılması açısından zor hastalardır. Çocuk diş hekimleri, diş hekimi korkusu veya dental fobisi olan, anksiyetesi yüksek çocukların diş tedavilerini genel anestezi veya sedasyon altında yapmaktadır. Genel anestezi ve sedasyon altında genellikle tüm diş tedavileri tek seansta yapılarak hastaya ağız sağlığı geri kazandırılmaktadır.

çocuk diş hekimliğinde genel anestezi ve sedasyon

Çocuklarda Sedasyon Altında Diş Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Genel anestezi veya sedasyon işlemleri özel ameliyathane ortamında; anestezi uzmanın sorumluluğunda anestezi teknikeri ve personellerle birlikte profesyonel bir ekip tarafından gerçekleştirilirken, diş tedavileri çocuk diş hekimi (pedodontist) tarafından gerçekleştirilmektedir. Genel anestezi ve sedasyon süresince, anestezi doktoru ve teknikeri tarafından sürekli olarak hasta takip edilmektedir. 

Genel Anestezi ve Sedasyon Kimlere Uygulanır ?

Genel anestezi veya sedasyon altında diş tedavileri, çocukların ilk dişleri çıkmaya başladığı dönem olan 1 yaşından itibaren her yaşta yapılabilir.

çocuk diş hekimliğinde genel anestezi ve sedasyon

Sedasyonla diş tedavisinde işlem süresi ne kadardır?

Genel anestezi veya sedasyon süresi, hastanın dişlerine yapılacak işlemlere ve diş sayısına göre değişmekle birlikte en fazla 3 saat olacak şekilde planlanmaktadır.

Hastanın diş tedavilerinin genel anestezi mi, sedasyon altında mı yapılacağı kararı çocuk diş hekimi ve anestezi uzmanı tarafından verilmektedir. Hastaya yapılacak tedavi, tedavi süresi, hastanın genel sağlık durumu ve yaşına göre bu duruma karar verilir.

Çocuğunuzun diş hekimi korkusu aşılamıyorsa, klinik ortamında etkili ve kaliteli diş tedavisi yapılamıyorsa, küçük yaşından dolayı çok fazla tedavi gerektirecek kadar diş çürüğü varsa ve çocuğunuzun tedavilerini geciktirmek istemiyorsanız, alanında deneyimli anestezi uzmanı ve çocuk diş hekiminin (pedodontist) bulunduğu bir ağız diş sağlığı merkezinde genel anestezi veya sedasyon altında diş tedavilerini yaptırabilirsiniz.